ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان یا کاشت دندان
شهریور ۲۷, ۱۳۹۵
لمینت دندان,لامینت دندان
مزایا و معایب لمینت دندان
شهریور ۲۸, ۱۳۹۵

روکش زیبایی دندان

اهمیت بهداشت دهان و دندان

اهمیت بهداشت دهان و دندان

زمانی دندان شما نیاز به روکش زیبایی دندان دارد که تاج دندان ، به شدت آسیب دیده و با ترمیم های معمول قابل پر شدن نیست ، یکی از مواردی که این موضوع را باعث میشود ، بعد از عصب کشی دندان ( درمان ریشه دندان ) است .

چرا که دندانی که نیاز به روت کانال دارد ، نه تنها به علت پوسیدگی بخش وسیعی از تاج خود را از دست داده بلکه بعد از درمان ریشه نیز خشک و شکننده میشود و چه بسا اگر ترکی در تاج دندان باشد، دندان خرد شده و از بین می رود. روکش دندان با محافظت دور تا دور دندان آن در برابر نیروهای افقی و عمودی مستحکم ساخته و مانع از شکنندگی آن میشود . البته می توانید از لمینت دندان یا  لامینت دندان نیز استفاده کنید .

هنگامی که نسج زیادی از دندان از دست رفته باشد و ترمیم دندان با کامپوزیت ها و اینله و انله امکان پذیر نباشد روکش کردن دندان ضروری می شود . روکش ها زیبایی جدید بسیار جذاب تر و سالم تر از روکش  های قدیمی هستند . پرسلن های (چینی ها) جدید بسیار به ساختمان مینای دندان شبیه هستند ، فرسایش آنها هماهنگ با دندان ها است و درخششی همانند دندان های طبیعی دارند .

روکش زیبایی دندان

در روش های متداول برای روکش نمودن دندان ها پس از تراش و قالب گیری ، یک زیر ساخت فلزی ساخته و سپس روی آن چینی قرار داده می شود . به دلیل وجود فلز در این روکش  ها ضخامت چینی کم شده و زیبایی به میزان ایده آل تامین نمی گردد . دلیل وجود فلز در این روکش ها استحکام بخشیدن به چینی می باشد .

در روکش های زیبایی از نوع خاصی چینی استفاده می شود که استحکام بسیار بالایی دارد . این نوع چینی ها با وجود استحکام زیاد سایشی که در دندان های مقابل ایجاد می کنند بسیار کم بوده و از زیبایی بسیار مناسبی هم برخوردار می باشند. این روکش ها به ساختمان دندان چسبندگی دارند و لذا ساختار دندان نیز تقویت می شود .

مانند تمام روکش های چینی و روکش زیبایی دندان ، بیمار باید مراقبت نماید که لبه های آن دچار پریدگی و یا شکستگی نشود و لذا این درمان برای بیمارانی که به دندان قروچه ، ناخن جویدن و … عادت دارند توصیه نمی شود .

عوارض روکش زیبایی دندان

از مهمترین عوارض روکش کردن دندان ها این است که دندان شما تراش می خورد و اگر از آن به خوبی مراقبت نکنید بعد از چند سال پوسیده شده و از بین می رود .