لمینت دندان دائمی است یا خیر
آیا از این دست مشکلات دندانی رنج می برید؟
آذر ۲, ۱۳۹۵
اهمیت بهداشت دهان و دندان
برای پیشگیری از پلاک دندانی چه کنید؟
آذر ۶, ۱۳۹۵

علت خشکی دهان چیست؟

علت خشکی دهان چیست؟

علت خشکی دهان چیست؟

آیا از خشکی دهان رنج می برید؟ یا به طور مرتب دهانتان خشک می شود؟ به دنبال علت و راه درمان آن هستید؟ خشکی دهان نامیست که می توان در این شرایط روی این موضوع گذاشت.

تاثیرات خشکی دهان :

زمانیکه دهانتان بزاق تولید نمی کند یا کم تولید می کند، بیشتر حس تشنگی به شما می دهد. بزاق دهان کمک می کند تا هم طعم را بهتر حس کنید و وقتی غذا می خورید، هضم غذا را راحت تر کند. ذرات مواد غذایی از دندان جدا شده و حتی اسید هایی که سبب پوسیدگی دندان می شوند را کاهش می دهد.

حس بد خشکی دهان :

کمبود بزاق دهان سبب خشکی داخل دهان و اطراف دهان می شود. لب هایتان ممکن است ترک بخورد. زبانتان ممکن است حس خشکی و خشنی داشته باشد. همچنین ممکن است منجر به سخت قورت دادن غذا و صحبت کردن شود.

عوارض جانبی بد :

به خاطر اینکه بزاق دهان ذرات غذایی داخل دهانتان را به طور کلی پاکسازی نمی کند، و افرادی که مبتلا به چنین چیزی هستند، دهانشان اغلب بوی بدی می دهد. اگر هم رژلب استفاده می کنید، ممکن است در نهایت روی دندان هایتان چیزی بماند. به دلیل اینکه چیز دیگری در دهان نیست که آن را شستشو دهد. حس خشکی دهان و حس اینکه چیزی ته گلویتان است، نشانه های خشکی دهان است.

علت و درمان خشکی دهان و گلو

شاید بخاطر دارویی باشد که مصرف می کنید :

بیش از ۴۰۰ نوع دارو هست که می تواند باعث خشکی دهان شود. شامل داروهای برای آلرژی یا سرماخوردگی که بدون نسخه هم هستند. نسخه تجویزی دارو برای فشار خون بالا، یا مثانه های پیش فعال، و یا مشکلات سلامت روانی می توانند باعث چنین موضوعی شوند. پرتو درمانی می توانند به غدد بزاقی آسیب بزنند، و شیمی درمانی هم می تواند بزاق دهان را سفت کند و باعث شود که دهان خشک شود.

شرایط دیگری که مسبب خشک شدن دهان است :

دیگر دلیل آن شرایط پزشکی است که سندرم Sjögren نامیده می شود. یک اختلال در سیستم ایمنی بدن که سلول های سفید خون به اشک و یا بزاق های دهان حمله می کنند. افرادیکه دیابت دارند، یا HIV ممکن است مبتلا به چنین اختلالی شوند.

سیگار کشیدن بدترش می کند :

دلایل زیادی برای ترک سیگار هست. یکی از آن ها همین خشکی دهان است. دود آن موجب خشکی نمی شود، اما خود سیگاری که استفاده می کنید، یا دیگر محصولات تنباکویی حتی آن هایی که بدون دود هستند هم این مشکل را دوبرابر می کنند.

دکتر می تواند حلش کند :

با پزشک یا دندانپزشکتان صحبت کنید؛ اگر از خشکی دهان رنج می برید. اگر هم دارو مصرف می کنید، علائمتان ممکن است به شرایط دارویی ناشناسی ختم شود مانند سندرم Sjögren یا دیابت.

مطالب مرتبط :

آیا از این دست مشکلات دندانی رنج می برید؟

مزایا و معایب پیوند دندان و لمینت دندان چیست؟

اینستاگرام