بلیچینگ دندان بهتر است یا لمینیت دندان؟
لمینیت دندان بهتر است یا بلیچینگ؟
مهر ۱۸, ۱۳۹۶
حقایقی درباره لامینت های دندانی
حقایقی درباره لامینت دندان که بدنیست بدانید!
مهر ۲۵, ۱۳۹۶

کامپوزیت ونیر با لمینت سرامیکی چه فرقی دارد؟

فرق کامپوزیت ونیر با لمینت سرامیکی

فرق کامپوزیت ونیر با لمینت سرامیکی

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینیت سرامیکی؟!

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت ساخته شده از مخلوط رزین و سیلیکا می باشد که در پرکردن دندان دیگر کارهای ترمیمی دندان استفاده می شود.

سرامیک :

هر محصولی که عمدتا از ماده معدنی غیر فلزی ساخته شده است، معمولا در دمای بالا خواص مطلوبی می رسد. همانند سرامیک.

ونیرها :

لایه ای مواد به رنگ دندان می باشند، یا معمولا پرسلین هستند یا آکریلیک که مستقیما به سطح دندان می چسبند یا نگهداشت مکانیکی داذند.

در حال حاضر بحث زیبایی و زیباشناسی در جامعه بسیار گسترده شده و مردم به دنبال دلیلی برای انجام کارهای درمانی دندانپزشکی به جهت بهبود ظاهرشان می باشند. بالای ۳۷ درصد و بیش از نیمی از افراد گزارش شده که از زیبایی ظاهر دندان هایشان راضی نیستند. ممکن است به دلایل خاصی هم باشند، مثلا شکل دندان، رنگ، موقعیت، کیفیت ظاهری دندان ها، خصوصا دندان های قدامی در اولویت می باشند.

فرق کامپوزیت ونیر با لمینت سرامیکی

آسیب های دندان :

آسیب های دندان می تواند به خاطر عواملی مثل ضربه به دندان ها یا پوسیدگی و غیره باشد. بنابراین می توان با این روش های زیبایی دندان های بدشکل و نافرم به دندان هایی زیباتر تبدیل کرد.

ونیر لمینت سرامیکی :

سرامیک ها ترمیم هایی با رنگ پایدار و سطحی پایدار و صاف به دنبال دارند. فقط در صورت شکستگی، یا ترک برداشت و نقایصه حاشیه ای می توانند در معرض خطر باشند. گفته می شود که لمینت دندان سرامیکی بالای ۱۶ سال عمر دارد. ترمیم های سرامیکی می توند از لحاظ زیبایی و دوام موردی عالی توصیه شود. اما در مقایسه با کامپوزیت به سختی تعمیر می شوند و ممکن است برای هربیماری مناسب نباشد.

کامپوزیت ونیر :

روکش کامپوزیت به طور مستقیم نسبت به کامپوزیت غیر مستقیم، نیاز به یکسری آمادگی های کوچکی دارد. هزینه کمتر و راحتی بیمار از جمله مزایای آن است و نیز برای جوانان انتخابی ایده آل می باشد. فقط کامپوزیت ها محدودیت هایی هم دارند که عبارتند از : انقباض کم، سختی کم، بی ثباتی رنگ، که دوره عمر آن را کم می کند. و ممکن است منجر به عوارضی شود، مثل ریزشت.

کامپوزیت غیر مستقیم منظور ونیرها یا روکش هایی می باشد که هم کامپوزیت های سرامیکی و هم مستقیم می باشد، که به خاطر خصوصیات بارزش بهبود یافته و نظر خیلی ها را به خود جلب کرده است. معمولا کامپوزیت ونیرها دو تا سه سال عمر می کنند.