ایمپلنت دندان


ایمپلنت دندان پست های فلزی یا فرم هایی است که با استفاده از عمل جراحی در استخوان فک و در زیر لثه قرار می گیرد . هنگام کاشت دندان ایمپلنت ، از آنها می توان برای جایگذاری دندان ها در دهان استفاده کرد .

افرادی که به دلایل مختلف مثل پوسیدگی دندان ، بیماری لثه ، ضربه، شکستگی و تصادفات و… دندان‌های خود را از دست داده باشند ، واجد شرایط ایمپلنت یا کاشت دندان هستند . ایمپلنت باید در سنی که رشد فکی و استخوانی فرد مورد نظر کامل شده باشد ، انجام گیرد ؛

در خانم‌ها از ۱۶ و آقایان از ۱۸ سال به بالا انجام عمل کاشت دندان مانعی ندارد ، به همین دلیل به‌ طور مثال برای نوجوان ۱۲ ساله‌ای که دندان کرسی خود را ، که بیش از سایر دندان‌ها در معرض پوسیدگی قرار دارد از دست می‌دهد ، ایمپلنت توصیه نمی‌شود ، بلکه باید با مراقبت و حفظ سلامت بافت‌های استخوانی و فکی و مدیریت فضا در آن ناحیه به دلیل تمایل دندان‌های اطراف به پرکردن آن، اجازه داد سن فرد به میزان مورد نظر رسیده و سپس ایمپلنت صورت بگیرد .

با توجه به اینکه ایمپلنت ثابت دندانی داخل استخوان فک قرار می گیرند ، می توانند یک نقطه اتکای با ثبات برای دندان های مصنوعی باشند . دندان های مصنوعی و پل هایی که بر روی ایمپلنت ها قرار می گیرند لیز نمی خورند یا در دهان شما حرکت نمی کنند در واقع ایمپلنت دندان با لیزر روشی جداگانه است .

ایمپلنت دندان

این موضوع یک مزیت با اهمیت بسیار در زمان غذا خوردن و صحبت کردن است . این پایه های محکم به عملکرد دندان های مصنوعی و پل ها و نیز روکش های خاص قرار داده شده بر روی آن ها کمک موثر می کنند و به این ترتیب فرد احساس طبیعی تری در مقایسه با زمانی دارد که از پل ها و دندان های مصنوعی سنتی استفاده می کند .

برای برخی افراد ، استفاده از پل ها و دندان های مصنوعی معمول ساده و راحت نیست یا حتی گاهی اوقات غیر ممکن است . دلیل این موضوع وجود زخم ، استخوان بندی ضعیف یا ایجاد محدودیت در عملکرد دهان است . علاوه بر این ، پل های قدیمی باید به دندان های کناری در دو طرف دندان های از بین رفته متصل شوند . یک مزیت تقبل هزینه ایمپلنت دندان این است که دیگر نیازی به استفاده از دندان های کناری برای نگه داشتن دندان های جدید جایگزین شده در دهان وجود ندارد . برای کاشت دندان ، لازم است که شما لثه های سالمی داشته باشید و استخوان کافی برای کاشت دندان ایمپلنت در دهان وجود داشته باشد . علاوه بر این لازم است که شما این ساختار را سالم نگه دارید. به همین خاطر رعایت مناسب بهداشت دهان و ملاقات منظم با دندانپزشک از عوامل حیاتی در نگهداری و موفقیت بلند مدت این روش می باشد. کاشت ایمپلنت دندان جلو نیز به همین روش انجام می شود.

برخی از فواید کاشت ایمپلنت دندانی به شرح زیر است :

طبیعی بودن : به خاطر اینکه ایمپلنت دندان با جراحی داخل استخوان فک قرار می گیرد ، احساس شما نسبت به آنها طبیعی تر از زمانی است که از دندان های مصنوعی استفاده می شود.

راحتی: شما نیازی به نگرانی درباره چسبندگی دندان مصنوعی یا لغزش آن در دهان ، صدای کلیک یا افتادن این دندان ها در زمان صحبت کردن ندارید .

تغذیه : شما احتمالاً با استفاده از ایمپلنت دندان بهتر می توانید غذای خود را بجوید . این موضوع در حالی است که جویدن غذا با دندان های مصنوعی عادی و بطور خاص دندان های مصنوعی که به نحو مناسب در دهان قرار نمی گیرند ، دشوار است . علاوه بر این دندان مصنوعی فک بالا می تواند سقف دهان شما را بپوشاند و به این ترتیب امکان مزه کردن غذاها را کاهش دهد.

اعتماد به نفس: به خاطر اینکه ایملپنت ها بسیار شبیه دندان های طبیعی است ، شما تفاوت کمتری نسبت به دندان های طبیعی احساس می کنید . به این ترتیب به خاطر اینکه شما نگران مشکلات دندان مصنوعی یا توجه سایر افراد به دندان های از بین رفته خود نیستید ، اعتماد به نفس شما افزایش خواهد یافت. دندان های مصنوعی عادی همچنین می توانند بر وضعیت صحبت کردن شما تاثیر داشته باشد و اعتماد به نفس شما را در زمان صحبت کردن کاهش دهد .

عوارض و خطرات ایمپلنت دندان

هر عمل جراحی دارای عوارض خاص خود می باشد . مشکلاتی که ممکن است در زمان عمل جراحی کاشت ایمپلنت انجام شود به شرح زیر است :

:…   خون ریزی
:…   عفونت
:…   وارد شدن آسیب به اعصاب ، سینوس ها ( که در قسمت فوقانی دندان های بالا قرار دارد ) یا حفره بینی

از جمله خطرات و عوارض کاشت ایمپلنت دندان می تواند اشاره کرد به ، هنگامی که ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان های پایین استفاده می شود ، دندان پزشک ممکن است اعصابی را که از فک رد می شوند را به خاطر سوراخ کردن استخوان فک دچار آسیب کند.

این مشکل می تواند باعث ایجاد درد یا بی حسی شود . اگر در این حالت بیمار دچار بی حسی شود ، این مشکل بخش پایین لب و گونه یا یک طرف زبان را تحت تاثیر قرار می دهد . این مشکل ممکن است تا زمان ترمیم اعصاب تا چند ماه ادامه داشته باشد. در برخی موارد، ممکن است این مشکل دائمی شود.

در فک بالا، احتمال سوراخ شدن استخوان فک و وارد شدن این سوراخ به سینوس ها یا حفره بینی وجود دارد . این مشکل می تواند باعث ایجاد عفونت در ناحیه مورد نظر شود . به منظور اجتناب از بروز این مسئله ، عکس های رادیولوژی خاص قبل از عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان از وضعیت دهان بیمار تهیه می شود تا بتواند به جراح برای تعیین محل دقیق اعصاب، سینوس ها و حفره بینی کمک کند.

هزینه و قیمت ایمپلنت دندان

:.:  هزینه ایمپلنت و جایگزینی آن با دندان از بین رفته به سه مورد زیر بستگی دارد :

:.:  کاشت دندان

:.:  جایگذاری پایه ( آماده سازی ایمپلنت دندان برای دریافت عضو مصنوعی )

:.:  بازیابی ( جایگذاری روکش ، پل یا دندان مصنوعی )

برای آگاهی از قیمت ایمپلنت در اولین مراجعه به مطب دندانپزشکی می توانید از این موضوع آگاهی پیدا کنید . برای ایمپلنت زیبایی در ابتدا باید هزینه کاشت دندان بیشتری پرداخت شود اما روش نگهداری ساده آن و طول عمر بالای آن باعث کاهش هزینه ها در طی زمان می شود .

اینستاگرام