آیا دندانپزشکی زیبایی برای افراد هموفیلی خوب است؟

ترمیم دندان های شکسته
برای ترمیم دندان شکسته چه راه حل هایی هست؟
دی ۱۲, ۱۳۹۶

آیا دندانپزشکی زیبایی برای افراد هموفیلی خوب است؟

هموفیلی و دندانپزشکی

هموفیلی و دندانپزشکی

هموفیلی و دندانپزشکی :

آیا افراد هموفیلی می توانند دندانپزشکی زیبایی یا خدمات دندانپزشکی عمومی را انجام دهند؟

دندانپزشکان نقش مهمی در سلامت کلیه بیماران ایفا می کنند؛ خصوصا افرادی که مبتلا به هموفیلی می باشند و اختلالات خونریزی مثل بیماری فون ویلبراند، یا اختلالات عملکردی پلاکت دارند. کسانی که اختلالات خونریزی دارند؛ اغلب نیاز به تزریق فاکتورهای لخته شدن یا دیگر دارو ها برای کنترل خونریزی دارند.

در درمان بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی یا افراد هموفیلی خیلی مهم است که دندانپزشک بداند بیمار با مراکز درمانی هموفیلی و هماتولوژیست ها در ارتباط است. یک سازمانی که به عنوان منبعی قابل اعتماد آماده ارائه هرگونه خدمات پزشکی به این افراد می باشد. به خاطر همین بین هماتولوژیست ها و دندانپزشکان ارتباط حیاتی می باشد و در بهبود برنامه های درمانی بیماران بسیار تاثیر گذار است. در این بین داروهایی از طرف هماتولوژیست معرفی می شود که از خونریزی جلوگیری می کند.

هموفیلی و دندانپزشکی زیبایی

در طی مراجعات سالانه به مرکز درمانی هموفیلی، افرادی که دچار اختلالات خونریزی می باشند، دندانپزشکان تشویق می شوند که به طور منظم برای ترمیم و معاینه دندان ها با بیمار در ارتباط باشند؛ که البته در این مورد نیازی به فاکتور لخته شدن خون نیست. در ضمن یادآور می شوند که در صورتی که هماتولوژیست تشخیص مشکلات دندانپزشکی مثل بیماری لثه داد، صبر نکنند و سریعا اقدام کنند.

بیمارانی که اختلالات خونریزی دارند، از سن پایین آموزش داده می شوند که اهمیت مراقبت های خوب از دهان و دندان هایشان در نظر داشته و از هرگونه بیماری که ممکن است در پی بیماری های دندانی سراغشان بیاید، پیشگیری کنند.

اطلاعات لازم برای بیماران مبتلا به اختلال خون :

هموفیلی یک اختلال لختگی خون می باشد که بیشتر هم روی مردان تاثیرگذار است. این مساله روی فاکتور لخته شدن خون تاثیر می گذارد. همچنین این مساله محدود به نژاد، ملیت و سطوح اقتصادی نمی شود.

برخلاف باور عموم، افراد مبتلا به اختلال خون، به خاطر زخم های خارجی خونریزی شدیدی نمی کنند.

مشکل اصلی این بیماری و اختلالات ژنتیکی خونی بیشتر در داخل بدن رخ می دهد، خصوصا خونریزی های مفصلی در قسمت زانوها، آرنج و مچ پا.

درمان فعلی این بیماری فاکتور لخته شدن خون است، که از لحاظ ژنتیکی مهندسی شده است. به داخل رگ ها نفوذ می کند تا خونریزی را متوقف کند.

اینستاگرام