جراحی دندان

دندانپزشک به دلایلی از جمله نهفته بودن ، فک جوش بودن و یا از بین رفتن کامل دندان و باقی ماندن ریشه آن در استخوان فک، ناچار به انجام جراحی دندان می شود . دندان پزشک ، دندان و ناحیه اطراف آن را با استفاده از بی حس کننده موضعی ، بی حس کرده سپس با یک تیغ مخصوص جراحی ، لثه ناحیه مورد نظر را کنار می زند .

گاهی تمام یا قسمتی از دندان توسط استخوان پوشیده شده است که این استخوان برداشته می شود تا دندان و ریشه آن در دسترس قرار گیرد. پس از آن دندان و ریشه از استخوان جدا و خارج می گردد و ناحیه موردنظر را شستشو داده شده و سپس بخیه زده می شود.

جراحی دندان شامل هرگونه جراحی درمانی با هدف تصحیح وضعیت دندان‌ها است . برخی از متداول‌ترین جراحی‌های دندانی عبارتند از :

جراحی‌های Endodontic ‏( داخل دندانی)


این نوع جراحی‌ها روی بخش زیرین یا ریشه دندان انجام می‌گیرد :

روت کانال     :    عصب کشی
‏Pulpotomy‏   :    بریدن بافت رگ و اعصاب از بخش تاجی دندان به منظور خشک کردن عفونت
‏Pulpectomy‏ :    خارج سازی رگ و اعصاب دندان برای قطع درد در هنگام انجام روت کانال
‏Picoectomy ‏:    در مواقعی که انجام عصب کشی برای تسکین درد کافی نباشد ، عصب مربوط به آن دندان از بالاترین بخش قطع می‌شود.

جراحی‌های Prosthodentic‏ ( کاشت قطعات مصنوعی دندان )


تاج‌های دندانی (کلاهک) :

شامل روکش‌های دندانی از جنس‌های مختلف نظیر ‏CMC/PMC‏ ( سرامیک/کامپوزیت‌های فلزی از جنس پرسلین )، طلا، و یا ترکیبی از ‏tin/aluminum‏ هستند . دندانی که در زیر این مواد قرار دارد ممکن است برای مطابقت با مواد فوق تراش داده شود .

روکش دندان :

پوشش‌های مصنوعی ماند بخش قبل هستند،با این تفاوت که تنها بخش بالایی دندان را می‌پوشانند . معمولاً فقط برای موارد بی‌حسی استفاده می‌شوند .
پل :

مجموعه‌ای از دو یا چند تاج دندانی هستند که مانند یک پل برای پر کردن جای خالی یک (یا چند) دندان کشیده شده به کار می‌روند.
کاشت ایمپلنت :

فرآیندی است که در طی آن یک بخش پایه‌ای در داخل استخوان (فک بالا یا پایین) قرار گرفته و تا بهبودی کامل به حال خود گذاشته می‌شد. چند ماه بعد یک دندان مصنوعی بر روی این پایه جای می‌گیرد.

دندان مصنوعی :

این دندان‌های مصنوعی گاهی تنها از چند دندان تشکیل شده‌اند که با استفاده از بست‌های فلزی یا پلاستیکی به دندان‌های مجاور متصل می‌شوند، یا به صورت یک سری کامل از دندان‌ها هستند که با استفاده از مواد چسبنده (یا به روش‌های دیگر) به سطح لثه یا کام می‌چسبند.

جراحی دندان

جراحی دندان

پروتزهای متصل به ایمپلنت :

ترکیبی از دندان مصنوعی و ایمپلنت هستند . بخش پایه در استخوان کار گذاشته شده و پس از بهبودی ، قطعات فلزی بر سطح لثه قرار داده می‌شوند . سپس دندان‌های مصنوعی بر بالای این مجموعه محکم می‌شوند.

در ادامه نمونه شایعی از جراحی دندان ( جراحی دندان نهفته ) بیان می گردد .

 جراحی دندان نهفته


نهفتگی و عدم رویش دندان از داخل استخوان فک به داخل حفره ی دهان معمولا به دلیل عدم وجود فضای کافی برای رویش دندان اتفاق می افتد . شایع ترین محل نهفتگی در ناحیه ی دندان های عقل به علت تکامل و کوچک تر شدن استخوان فک بوده ولی می تواند در مورد سایر دندان هانیز اتفاق افتد .
برای این کار برش ظریفی در نواحی خاص مخاطی داده شده و در موارد لزوم با چند تکه کردن دندان و حتی گاهی با برداشت مقدار حساب شده از استخوان فک اطراف دندان نهفته به طوری که در ظاهر صورت اشکالی ایجاد نشود ، دندان خارج می گردد.
 بدیهی است که پس از تزریق بی حسی ، بیمار جز مقداری فشار و احساس انجام کار، دردی نخواهد داشت. به ندرت ممکن است جراح به جهت وضعیت خاص دندان نهفته در رادیوگرافی و یا شرایط سیستمیک بیمار و وجود بیماری های خاص انجام این گونه اعمال جراحی را با هماهنگی به اتاق عمل موکول نماید .

لازم است توجه گردد تنها دندان های عقل نیستند که ممکن است دچار نهفتگی شوند بلکه این اتفاق ممکن است برای تمام دندان ها روی دهد . این دندان های نهفته باید توسط دندان پزشک متخصص از فک خارج شوند.

در موارد دیگر، اگر ترمیم یک دندان بسیار پوسیده و یا شکسته و ترک خورده امکان پذیر نباشد و یا اگر درمان ریشه ی یک دندان عفونی دچار شکست شده باشد و عملی و منطقی به نظر نرسد باید دندان را خارج کرد . دندان های بسیار لق که به بیماری لثه دچار هستند یا دندان هایی که کج روییده اند و در جویدن نقشی ایفا نمی کنند نیز کاندید کشیده شدن هستند .
اینستاگرام