علت خونریزی لثه
آیا با وجود خونریزی لثه می توان لمینت دندان کرد؟
آذر ۱۱, ۱۳۹۶
درمان لمینت شکسته شده
آیا لمینت شکسته را می توان درمان کرد؟
آذر ۱۸, ۱۳۹۶

آیا دیابت در پروتز دندان موثر است؟

تاثیر دیابت روی دندان های مصنوعی

تاثیر دیابت روی دندان های مصنوعی

آیا داشتن دیابت در پروتز دندان یا دندان مصنوعی گذاشتن تاثیر دارد؟

در صورتی که یک فرد دیابتی هستید، خطر بیماری لثه، لق شدن دندان ها و حتی افتادن دندان ها شما را تهدید می کند. متاسفانه عوارض دیابت برای دهان به حدی است که تمام نمی شود، چه دندان هایاتان افتاده باشد و پروتز گذاشته باشید. در عوض به جای آن باید از بهداشت و مراقبت های دهانی تان مطمئن باشید تا حتی در صورت دندان مصنوعی داشتن هم دهان و دندانی سالم داشته باشید.

دیابت چه تاثیری روی دهان دارد؟

دیابتی هایی که در معرض خطر بالایی از بیماری های لثه قرار دارند، به چند دلیل می باشد. اول، تاثیرات دیابت روی عروق خونی می باشد، انتقال مواد غنی به لثه ها را کاهش می دهد و مبارزه با عفونت را سخت تر می کند. دیابت همچنین می تواند خون رسانی به استخوان های فک را کاهش دهد، که می تواند منجر به تحلیل لثه همانند بیماری های لثه شود.

دیابتی ها همچنین می توانند کاهش تولید بزاق دهان داشته باشند. بزاق دهان تنها دهان را مرطوب نگه نمی دارد، بلکه یک عملکرد آنتی باکتریال طبیعی است. با کاهش بزاق دهان، باکتری ها تجمع می یابند و می توانند به لثه ها آسیب برسانند.

تاثیر دیابت روی دندان های مصنوعی

دیابت و عوارض جانبی آن روی پروتز دندان :

در صورتی که پروتز می گذارید، این تاثیرات مشابه نیز می تواند منجر به عوارضی که گفتیم شود. کاهش جریان خون می تواند لثه ها را آسیب پذیرتر نسبت به پروتز کنند. لثه ها می تونند گاها تحلیل روند و بیرون زدگی استخوان شوند.

با کاهش بزاق دهان، کلا دهان نسبت به عفونت حساس تر است و زمینه بیشتری برای عفونت دارد. این موضوع می تواند شامل عفونت زخم های پروتز شود که بسیار جدی هم هستند. اما این عفونت باز می تواند شامل یکسری عفونت های کوچکتری شود. این عفونت قارچی جزیی در بین افراد دیابتی حدودا دوبرابر شایعتر می باشد.

مراقبت های دهانی برای افراد دیابتی که پروتز می گذارند :

اول باید میزان قند خون خود را مرتب چک کنید. دیابت کنترل شده به همان اندازه که افراد غیر دیابتی از پروتزها مراقبت می کنند، باید مراقب باشند.

دوم اینکه پروتزهای مناسبی بگیرید. با بالا رفتن خطر ابتلا به زخم دندان مصنوعی، عفونت منجر به تحلیل لثه می شود و به همین دلیل در این زمان کاهش تحریک پذیری این مشکل بسیار مهم است.

در نهایت اینکه به دقت وضعیت دهان خود را چک کنید. اگر علائمی از بیماری لثه یا عفونت دیدید، مثل تورم، خونریزی لثه، دهان بدبو، و سوختگی دهان، حتما نزد دندانپزشک مراجعه کنید. ممکن است نیاز به داروهای دیگر یا درمان هایی مثل بزاق مصنوعی باشد تا به حفظ سلامت دهان و دندان کمک شود.

اینستاگرام