بلیچینگ دندان لمینت شده
آیا می توان دندان لمینت شده را بلیچینگ کرد؟
آذر ۲۱, ۱۳۹۶
مشکلات گوارشی و تاثیر آن روی دندان
آیا مشکلات گوارشی روی لمینت دندان تاثیر دارد؟
آذر ۲۸, ۱۳۹۶

شش اشتباه رایج در لمینت دندان

اشتباهات رایج در لمینت دندان

اشتباهات رایج در لمینت دندان

اشتباهات رایجی که در لمینت یا ونیر دندان اتفاق می افتد!

اصلاح طراحی لبخند با لمینت یا ونیرها خیلی باب شده و بسیاری از بیماران خواستار انجام آن می باشند. اکثر دندانپزشکان در حال حاضر این خدمات را به جهت برطرف کردن نیاز بیمار ارائه می کنند.

ونیرها خدمات فوق العاده ای هستند که می توانند تاثیر بسیاری در زیبایی و چهره بیمار داشته باشند و حتی رویدادی برای تغییر زندگی فرد باشند. اما در صورتی که به درستی انجام نشود، برای بیمار و دندانپزشک می تواند اتفاقی ویرانگر باشد. ونیر دندان یکی از آن دسته روش های دشواری به لحاظ فنی می باشد که دندانپزشکان باید آن را انجام دهند.

این روش زیبایی به نحویست که حتما باید در انجام آن هماهنگی لازم در بافت نرم ایجاد شود، زیرا روی صحبت کردن بیمار تاثیر می گذارد. همچنین نیاز به داشن زیادی در این زمینه می باشد، زیرا بحث زیبایی فرد نیز در میان می باشد.

اشتباه اول : ناتوانی در تقارن سازی بافت نرم

یک لبخند ایده آل باید تقارن لثه ای در آن دیده شود. در ماگزیلاری قدامی فک بالا، ارتفاع لثه ای باید بین ۱ تا ۲ میلی متر آپیکال به سمت لترال باشد. تغییرات لثه ای نیز می توانند با ارتودنسی یا جراحی درمان شوند. در مواردی که چرخش یا جابجایی دندان های ونیر شده می باشد، ارتودنسی اغلب به عنوان متد درمانی انتخاب می شود.

اشتباه دوم : ناتوانی در ساخت wax-up آزمایشگاهی

انجام ونیر دندان می تواند از لحاظ طراحی و رسیدن به نتیجه ای مطلوب می تواند بسیار پیچیده باشد. wax-up به دندانپزشک و بیمار اجازه می دهد تا نتیجه نهایی را به شکل سه بعدی ببینند، قبل از اینکه درمان شروع شود. در این باره مهم رضایت بیمار است که از نتیجه نهایی رضایت داشته باشد.

اشتباهاتی در ونیر دندان

اشتباه سوم : ناتوانی در ارائه یک ونیر سرامیکی زیبا

پرسلین ونیرها یک اثر هنری نیز به حساب می آیند. به همان اندازه که دندانپزشکان فکر می کنند یک بیمار باید آمادگی لازم را برای انجام ونیر دندان داشته باشد، همینطور یک ونیر سرامیکی هم باید زیبایی واقعی و مورد انتظار را به بیمار هدیه دهد. به همین دلیل علاوه بر درست انجام شدن ونیر دندان، باید زیبایی آن هم در نظر گرفته شود.

اشتباه چهارم : نشتی به زیر ونیر دندان

مشکل رایجی که برخی بیماران در مراجعه نزد دندانپزشک مطرح می کنند، می خواهند دوباره ونیر دندان انجام دهند. دلیلشان به خاطر نشتی به زیر ونیر دندان می باشد.

اشتباه پنجم : ناتوانی در عکسبرداری از دندان

عکسبرداری مناسب در هر مرحله از انجام ونیر بسیار مهم می باشد. مهمتر از همه، عکس های قبل از جراحی و بعد از آن نیز نیاز می باشد. همچنین عکسبرداری موردیست که به روند لمینت کمک می کند تا از لحاظ کلینیکی بررسی شود. مانند فرم چهره، حجم و شکل لب ها، و اعضای صورت که با این عکس ها درمان و نتیجه بهتری را در پیش خواهد داشت.

اشتباه ششم : ناتوانی در ارتباط با بیمار

معمولا در انجام ونیر مشکل شایعی که پیش می آید، ارتباط با بیمار است. سخت ترین مرحله گوش دادن به حرف بیمار و هدف بیمار از انجام ونیر دندان می باشد.

اینستاگرام