جرمگیری دندان

جرمی که روی دندان  ها تشکیل می شود به مرور زمان سبب التهاب و تورم لثه  ها شده و موجب پوسیدگی دندان می شود. در این مرحله با کوچکترین تحریکی مثل مسواک زدن ، خونریزی لثه رخ می دهد .

چنانچه جرمگیری دندان صورت نگیرد ، اثرات جبران ناپذیری بر روی لثه و دندان ها ایجاد می گردد و همچنین باعث تکثیر باکتری هایی می گردد که موجب بیماری های داخلی بدن می شود  .

جرمگیری دندان یکی از درمان های مهم و ضروری دندانپزشکی می باشد که با استفاده از دستگاه مخصوص، جرم روی دندان  و همچنین بین لثه و دندان با حرکات ریز میکروسکوپی برداشته شده و لثه دوباره به صورت طبیعی به رنگ صورتی و کاملا چسبیده به بافت استخوانی زیرین خود در می آید. بر خلاف تصور عمومی در جرمگیری آسیبی به مینای دندان وارد نمی شود.

آیا جرمگیری دندان خطر دارد ؟


بیشتر مردم فکر می‌کنند جرمگیری دندان مینای دندان‌ها را از بین می‌برد و زمینه بروز پوسیدگی‌ را فراهم می‌کند در حالی که جرم دندان علاوه بر این‌که برای لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان مضر است ، محلی برای تجمع و تکثیر میکروب‌ها به حساب می‌آید و فقط با جرمگیری دندان می‌توان این مشکل را حل کرد . پس این جرم است که ضرر دارد نه جرمگیری !خیلی‌ها می‌گویند جرمگیری باعث حساس شدن دندان‌ ها می‌شود و در صورت مصرف نوشیدنی گرم یا سرد دندان‌ها تیر می‌کشند.

وجود جرم روی دندان‌ها به علت ضخامتی که دارد به عنوان یک عایق عمل می‌کند و تا حدی جلوی حس دندان‌ ها را می‌گیرد. بنابراین طبیعی است که با برداشته شدن آن بهتر متوجه تغییرات حرارتی شویم . البته این حساسیت همیشگی نیست و بعد از چند روز از بین می‌رود ، پس نگران نباشید.

جرمگیری دندان

جرمگیری دندان

جرمگیری دندان و لق شدن دندان‌ها ؟


یکی از باورهای نادرست درباره جرمگیری دندان این است که این اقدام درمانی ، لق‌شدن دندان‌ ها را به همراه دارد.

با تجمع تدریجی جرم روی دندان‌ها و لثه و بی‌توجهی به این موضوع ، مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می‌رود . در حقیقت دندان به این دلیل قبلا لق شده ولی به علت انباشتگی جرم و چسباندن دندان‌ها به هم، بیمار لق شدن آنها را احساس نکرده است ، اما بعد از برداشتن جرم‌ها فرد متوجه آن می‌شود. البته این در مورد همه افرادی که جرمگیری می‌کنند، صادق نیست. مثلا فردی که دندان‌های سالمی دارد بعد از جرمگیری مشکلی نخواهد داشت و اتفاقا از این که بوی بد دهانش از بین رفته و دندان‌های تمیزتری دارد، بسیار راضی و خوشحال است.

جرم گیری دندان چگونه انجام می‌شود ؟


در جرمگیری با ابزارهای دستی، دندانپزشک از یک جرمگیر دندان استفاده می‌کند و به‌ صورت دستی پلاک‌های موجود روی دندان‌ها را از بین می‌برد، اما این نوع جرمگیری سطحی و مناسب افرادی است که جرم دندانی زیادی ندارند.

در جرمگیری با ابزارهای التراسونیک ، پزشک به کمک یک دستگاه کوچک و سر فلزی آن پلاک‌ها را از روی سطح دندان‌ها و لثه پاک می‌کند و از اسپری آب برای شستن جرم و سرد نگهداشتن سر دستگاه کمک می‌گیرد . البته سوال بسیاری از متقاضیان جرمگیری از دندانپزشک‌ این است که آیا جرمگیری درد دارد ؟

بیمار در حین جرم گیری دندان هیچ دردی را احساس نمی‌کند، چون نوک قلم دستگاه جرمگیری با ایجاد لرزش و ضربه‌های بسیار کوتاه روی جرم‌ها آنها را از بین می‌برد ، اما دندان را نمی‌تراشد که باعث ایجاد درد شود.

جرمگیری دندان ؛ هر چند وقت یک بار ؟


بسیاری از افراد با یک بار جرمگیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدت‌ها نیازی به جرمگیری مجدد نداشته باشند ، اما برخی دیگر که به صورت مداوم از مسواک و نخ دندان استفاده نمی‌کنند ، چندان توجهی به زیبایی و سلامت دندان‌هایشان ندارند و شب‌ها به یک مسواک زدن ۱۵ ثانیه‌ای اکتفا می‌کنند زودتر دچار جرم دندانی خواهند شد.

هر شش ماه یکبار می‌توان دندان‌ها را جرمگیری کرد ، اما همه افراد باید حداقل سالی یک بار این کار را انجام دهند.

خمیر دندان‌های ضد جرم

استفاده از خمیردندان‌های ضدجرم موجود در بازار تا حدی می‌تواند جرم دندان‌ها را از بین ببرد ، اما باید بدانید این محصولات دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده هستند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی‌شود چون به مرور زمان هم به مینای دندان آسیب می‌رسانند و هم باعث بروز حساسیت‌های دندانی می‌شوند.

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان


 
:.:      دهان و دندان ها را با آب نمک ولرم و رقیق ( یک لیوان آب ولرم و یک چهارم قاشق چایخوری نمک ) حداقل دو تا سه بار در طول روز شستشو دهید .
:.:      اولین مسواک بعد از درمان با ملایمت زده شود .
:.:      مسواک زدن با روش صحیح انجام شود .
:.:      زمان مسواک زدن صحیح حداقل ۲ الی ۴ دقیقه می باشد .
:.:      استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز الزامی است .
:.:      کنترل بهداشت دهان و دندان هر ۹ ماه یکبار امری ضروری است .

 
اینستاگرام