بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان یا بلیچینگ دندان باعث درخشیدن دندان ها می شود و به حذف لکه ها و رنگ رفتگی دندان ها کمک می کند. روش سفید کردن دندان یکی از محبوب ترین روش های زیبایی دندان و طرح لبخند است ، زیرا ظاهر دندان های شما را به شدت بهبود می بخشد . اغلب دندان پزشکان اینکار را انجام می دهند . این روش اصلاح طرح لبخند یک مرحله ای است. در صورتی که می خواهید دندان های شما درخشان تر به نظر برسند باید چند وقت یک بار آن را تکرار کنید.

مطالعات متعددی طی ۵ سال گذشته ثابت کرده اند که سفید کردن دندان بی خطر و موثر است . انجمن دندانپزشکی آمریکا هم این روش را تایید نموده است و فقط در مورد خانم های باردار و شیرده منع تجویز دارد .
در ضمن در کسانی که دندانهای بسیار حساس دارند و یا در سنین پایین (قبل از بلوغ) هستند نیز از روش بلیچینگ برای سفید کردن دندان ها استفاده نمی شود.نکته دیگر آنکه از روش بلیچینگ نمی توان برای سفید کردن روکش و یا پرکردگی های دندان استفاده کرد.

روش‌های سفیدکردن دندان‌ ؛ بلیچینگ دندان موثرتر است یا لامینیت ؟


به طور کلی به دو روش می‌توان دندان‌ها را سفید‌تر کرد:

یک راه افزودن یک لایه خارجی به سطح دندان است. این لایه می‌تواند ماده ترمیمی کامپوزیت باشد یا یک لایه چینی که به آن « لامینیت دندان » می‌گوییم. این روش سفید کردن مانند چسباندن ناخن مصنوعی روی ناخن‌های طبیعی است . بر حسب مورد ممکن است نیازی به تراشیدن دندان نباشد.
در روش دیگر سفید کردن دندان ، که به آن «بلیچینگ» می‌گوییم، چیزی به ساختار دندان اضافه نمی‌شود و طی آن به دنبال یک واکنش شیمیایی، مولکول‌های رنگ نسوج دندانی، دستخوش تجزیه می‌شوند. در واقع این روش مانند استفاده از وایتکس است و می‌توان آن را سفید کردن شیمیایی نامید. در حالی که لامینیت را می‌توان سفید کردن فیزیکی در نظر گرفت. بدیهی است که امکان تغییر فرم دندان‌ها با هر دو روش لامینیت وجود دارد ولی با بلیچینگ فقط امکان تغییر رنگ وجود دارد.

لامینیت دندان


لامینیت به صورت بالینی و لابراتواری قابل انجام است.
در نوع بالینی، دندانپزشک به کمک مواد ترمیمی همرنگ یا‌‌ همان کامپوزیت ، می‌تواند در یک جلسه کاری دندان‌ها را سفید کند.
در نوع لابراتواری، دندانپزشک بعد از آماده کردن دندان‌ها ، از آن قالب تهیه می‌کند . لابراتوار بر اساس دستور دندانپزشک لامینیت‌ ها را که معمولا از جنس سرامیک هستند می‌سازد. در جلسه بعد، بعد از امتحان و بررسی کار، لامینیت‌ها روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

مزایا و معایب روش‌های لامینیت


هر کدام از این دو روش مزایا و معایب خاص خود را دارد .
روش لابراتواری جلسات کاری بیشتری دارد . هزینه لابراتوار هم باید لحاظ شود . لابراتوار نا‌ وارد روی نتیجه کار اثر منفی خواهد گذاشت . از طرف دیگر رنگ لامینیت سرامیکی پایدار‌تر و با ثبات‌تر از لامینیت کامپوزیتی است. درخشندگی لامینیت سرامیکی در لابراتوار ایجاد می‌شود ولی درخشندگی لامینیت کامپوزیتی به نوع کامپوزیت و نحوه پالیش یا‌‌ همان صیقل کاری آن بستگی دارد .

لامینیت کامپوزیتی معمولا با یک جلسه کاری نسبتا طولانی قابل انجام است . مشکلات درمان‌های لابراتواری را ندارد .  یکی از محاسن عمده آن تعمیر پذیری مناسب در صورت بروز مشکل است . معمولا کارهای سرامیکی در صورت بروز مشکل باید به طور کلی تعویض شوند.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان


بلیچینگ به دو روش کلی داخل مطب و در خانه انجام می‌شود.

در نوع داخل مطب معمولا از غلظت‌های بالای ماده سفید کننده استفاده می‌شود که همین امر لزوم ایزولاسیون مناسب و محافظت از نسوج نرم دهانی و صورتی را به دنبال دارد . این ماده سوزاننده است و می‌تواند باعث آسیب این نسوج شود . روش داخل مطب به طور معمول درسه چهار جلسه با فاصله یک هفته تاثیر عمده خود را می‌گذارد .

در روش بلیچینگ در خانه ، بعد از اینکه دندانپزشک قالب دندان‌ ها را می‌گیرد ، وسیله‌ای ساخته می‌شود که به آن تری بلیچینگ می‌گوییم . این وسیله به شکل دندان‌ها و شفاف است . بیمار باید هر شب یا هر روز طبق دستور ، ماده بلیچینگ را درون تری و در نواحی مربوط به هر دندان قرار دهد و تری را روی دندان‌ها بگذارد . به طور معمول و در بیشتر افراد ، زمان لازم جهت سفیدشدن دندان‌ ها دو هفته تا شش هفته است . هرچند ممکن است در بعضی افراد بسته به عامل بد رنگی دندان ،  این مدت زمان بیشتر باشد .

مزایا و معایب روش‌های بلیچینگ دندان


هر کدام از روش‌های بلیچینگ مزایا و معایب خود را دارد.
روش داخل مطب هزینه بر‌تر است . حساسیت کاری بیشتری دارد. در عوض بروز سفیدی دندان در جلسه اول برای بیمار راضی کننده و امیدوار کننده است . روش در خانه امن‌تر ، با ثبات تر و موثر‌تر است. ولی مستلزم همکاری خوب بیمار و استفاده منظم از تری است.
نتایج حاصل از سفید کردن به روش بلیچینگ ، دایمی و همیشگی نیست و عادات غذایی بیماران و میزان استفاده از فراورده‌های غذایی رنگی و نیز عواملی چون سیگار از جمله مسایلی است که روی مدت زمان سفید ماندن دندان اثر گذار است. با این حساب عدد قطعی از نظر میزان برقراری سفیدی دندان قابل ارایه نیست. ولی به طور معمول بعد از چندین ماه نیاز به تکرار بلیچینگ وجود دارد.

استفاده از بلیچینگ دندان بجز ایجاد حساسیت در بعضی موارد خطر و عوارض دیگری را در بر ندارند. سفید کردن دندان در منزل و یا در مطب دندانپزشکی انجام می شود. یکی از راههای سفید شدن دندان فوری استفاده از لیزر می باشد. همچنین می توان از خمیر دندان برای سفید کردن دندان کار کمک گرفت و گاهی ممکن است داروهای گیاهی مانند جوش شیرین، نمک و… به شما کمک کند اما در مصرف آنها احتیاط کنید و حتی الامکان با دندان پزشک مشورت کنید .

اینستاگرام